-
Operacje robotyczne
Nowoczesna technologia wykorzystywana na świecie od ponad 20 lat do precyzyjnego, minimalnie inwazyjnego, leczenia chorób układu moczowego w tym raka gruczołu krokowego.Laser holmowy
Europejskie Centrum Zdrowia Otwock wraz z II Kliniką Urologii CMKP oferuje operacje laserem holmowym. -
Biopsja fuzyjna
Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego to wykorzystanie wiadomości uzyskanych podczas badania metodą rezonansu magnetycznego do precyzyjnego pokierowania igły biopsyjnej, dokładnie w ognisko raka prostaty.Ultradźwięki HIFU
Małoinwazyjna, precyzyjna metoda usunięcia raka prostaty, która umożliwia pacjentowi uniknięcie operacji chirurgicznej, co skutkuje krótką hospitalizacją i mniejszym ryzykiem powikłań (zaburzenia wzwodu, nietrzymanie moczu). Metoda ta nie wyklucza zastosowania kolejnych metod leczenia.
Wykonaliśmy
1 543 821
zabiegów
Oddział Urologii Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock II Klinika Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego
Oddział Urologii Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock (OU ECZ) wraz z II Kliniką Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (II KU CMKP) jest jedną jednostką organizacyjną.
II Klinika Urologii CMKP istnieje w ramach Oddziału Urologii Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock od 1. lutego 2011 r. (siedzibą Kliniki był wcześniej Oddział Urologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego). Posadowienie Kliniki w nowo utworzonym Oddziale Urologii ECZ Otwock nie naruszyło ciągłości jej działania, obejmującego zarówno urologiczne świadczenia zdrowotne wykonywane głównie w ramach kontraktu zawartego między Europejskim Centrum Zdrowia Otwock i Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia (leczenie szpitalne prowadzone w Oddziale Urologii ECZ jest refundowane przez NFZ), jak i działalność dydaktyczną ujętą w programie edukacyjnym CMKP, a także badania naukowe.
Głównym kierunkiem działalności Oddziału Urologii Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock / II Kliniki Urologicznej CMKP jest urologia onkologiczna obejmująca rozpoznanie i leczenie nowotworów narządów układu moczowego (nerka, górne drogi moczowe, pęcherz moczowy i cewka moczowa) i nowotworów męskich narządów płciowych, głównie gruczołu krokowego (stercz, prostata), a także obserwacja po leczeniu chorych dotkniętych tymi nowotworami.
Leczenie chorych na nowotwory prowadzone w OU ECZ / II KU CMKP oparte jest głównie na postępowaniu chirurgicznym: klasycznych operacjach otwartych, operacjach laparoskopowych oraz na zabiegach endourologicznych, wykonywanych w obrębie układu moczowego pod kontrolą endoskopową, przy czym laparoskopia urologiczna jest techniką wiodącą wśród dobrych urologów-onkologów.
Oddział Urologii ECZ Otwock i II Klinika Urologiczna CMKP, oprócz operacji dotyczących nowotworów, oferują operacje endoskopowe (w tym laparoskopowe) i otwarte w pełnym zakresie obejmującym wszelkie choroby i wady wchodzące w obręb urologii.
Klinika Urologii CMKP dysponuje akredytacją Ministra Zdrowia (co oznacza, że rezydenci mogą odbywać studia specjalizacyjne w klinice urologicznej) oraz prestiżową akredytacją European Board of Urology (EBU) a przyznanie Klinice tej akredytacji świadczy, że EBU, akceptuje program nauczania urologii realizowany w Klinice dla adeptów / rezydentów.
Działalność diagnostyczno-lecznicza OU ECZ Otwock / II KU CMKP prowadzona jest w ścisłej współpracy z innymi jednostkami Szpitala Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock, głównie ze specjalistami pracującymi w znakomicie wyposażonym Zakładzie Diagnostyki Obrazowej, zespołem anestezjologów pracujących w nowocześnie urządzonym, wielofunkcyjnym Bloku Operacyjnym oraz w Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej, a także z zespołem specjalistów-onkologów pracujących w Oddziale Onkologii mieszczącym się w Szpitalu. Dzięki temu, chorzy leczeni w OU ECZ Otwock / II KU CMKP mają pełny dostęp do urologów i diagnostyki (np. do wielorzędowej tomografii komputerowej TK i do obrazowania metodą rezonansu magnetycznego MR) niezbędnych do rozpoznawania nowotworów, a także do chemioterapii prowadzonej zgodnie z zasadami obowiązującymi we współczesnej onkologii. Ścisły związek OU ECZ Otwock / II KU CMKP z wymienionymi jednostkami Szpitala ECZ Otwock stwarza możliwość zapewnienia chorym leczenia onkologicznego w jednym miejscu.
Wszyscy pacjenci po zabiegach urologicznych w ramach pobytu w Szpitalu w okresie okołooperacyjnym objęci są rehabilitacją.
Kontakt: rehabilitacja@ecz-otwock.pl
Poradnik dla pacjentów z problemami nietrzymania moczu: Pobierz/Drukuj...
Czym zajmuje się urolog?
Urolog to specjalista medyczny zajmujący się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką chorób układu moczowo-płciowego. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem oraz profilaktyką chorób nerek, pęcherza moczowego, prostaty, jąder, układu moczowego, a także chorób prącia i moszny.
Urolog może przeprowadzać lub zlecać badania diagnostyczne, m.in. takie jak:
- badanie moczu ogólne,
- ogólne badania krwi,
- USG,
- tomografia komputerowa,
- rezonans magnetyczny.
Lekarz tej specjalizacji może również wykonywać operacje i przepisywać odpowiednie leki. Zadaniem urologa jest przede wszystkim zapobieganie chorobom oraz leczenie już istniejących schorzeń układu moczowo-płciowego. Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku oferuje kompleksową opiekę urologiczną pacjentom w każdym wieku.
Kiedy udać się do urologa?
Zaleca się wizytę u specjalisty urologa w przypadku wykrycia zmian w badaniach profilaktycznych, a także, gdy pojawią się objawy, takie jak:
- zakażenie układu moczowego,
- problemy z oddawaniem moczu,
- bóle podbrzusza,
- częstomocz,
- bezmocz,
- krwiomocz (krew w moczu),
- uszkodzenia mechaniczne narządów płciowych,
- problemy z potencją,
- parcie na pęcherz,
- problemy z trzymaniem moczu,
- ból i pieczenie w okolicach krocza,
- ból w czasie stosunku,
- problemy skórne w okolicach narządów płciowych
- obecność krwi w spermie.
Regularne wizyty u urologa to także sposób na zapobieganie chorobom, w tym niebezpiecznym nowotworom oraz sprawowanie bezpiecznej kontroli nad zdrowiem układu moczowo-płciowego.
Ryzyko związane z nieleczeniem objawów
Wizyty u lekarza, w tym u urologa bywają dla pacjentów wstydliwe. Z tego powodu objawy często są lekceważone. Pacjenci mają nadzieję, że symptomy ustąpią samoistnie, jednak nie zawsze się tak dzieje. W tym czasie choroba może się rozwijać i zaostrzać swoje objawy.
Nieleczone objawy i choroby urologiczne mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak niewydolność nerek, impotencja, niepłodność czy nowotwory. Dlatego ważne jest, aby nie lekceważyć objawów i skonsultować się z lekarzem urologiem w celu diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
W Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku oferujemy wizyty u specjalisty urologa, diagnostykę oraz leczenie chorób układu moczowo-płciowego. Nasi doświadczeni lekarze oraz nowoczesny sprzęt medyczny pozwalają na kompleksowe podejście do pacjenta i szybkie rozpoznanie chorób urologicznych. Zachęcamy do umawiania się zarówno na wizyty kontrolne, jak i na wizyty w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.
W Otwocku i Warszawie działają nasze placówki konsultacyjne!
call center 22 710 33 33
Niektóre zabiegi endoskopowe i operacje wykonywane w OU ECZ / II KU CMKP
URO-ONKOLOGIA
Operacje nerki:
- radykalne wycięcie nerki z powodu guza - laparoskopowe lub otwarte,
- częściowe wycięcie nerki wraz z guzem - laparoskopowe lub otwarte,
- radykalne wycięcie nerki wraz z moczowodem - laparoskopowe lub otwarte.
Operacje pęcherza moczowego:
- przezcewkowa elektroresekcja guza pęcherza moczowego (TURBt),
- radykalne wycięcie pęcherza moczowego z powodu guza (cystektomia radykalna) z nadpęcherzowym odprowadzeniem moczu przez zewnętrzną przetokę moczową (urostomia) lub z wytworzeniem pęcherza jelitowego zastępującego pęcherz usunięty
Operacje gruczołu krokowego:
- radykalne wycięcie stercza z powodu guza - głównie laparoskopowe
Kamica moczowa
- przezskórne usunięcie kamienia z nerki (PCNL)
- endoskopowe kruszenie/usunięcie kamienia z moczowodu (URSL) w tym także z użyciem lasera
- przezcewkowe lub przezskórne usunięcie kamieni z pęcherza moczowego
Łagodny rozrost gruczołu krokowego
- elektroresekcja przezcewkowa gruczolaka stercza
- operacyjne usunięcie gruczolaka stercza ? laparoskopowe lub otwarte
Nietrzymanie moczu
- operacje z użyciem taśmy wykonywane z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet
- wszczepienie hydraulicznego zwieracza (AUS) cewki moczowej u mężczyzn i u kobiet
Inne
- operacje plastyczne zwężenia połączenia miedniczkowo-moczowodowego - głównie laparoskopowa
- chirurgiczne leczenie zwężenia cewki moczowej u mężczyzn
- przezcewkowe rozcięcie zwężenia pod kontrolą wzroku (uretrotomia optyczna wewnętrzna)
- otwarte operacje rekonstrukcyjne cewki moczowej
- operacje naprawcze dróg moczowych, w tym operacje przetok moczowych u kobiet