Kolonoskopia
Szanowni Państwo,
instrukcja przygotowania do kolonoskopii dostępna w rejestracji Szpitala po wypisaniu recepty przez lekarza kierującego na badanie.
KOLONOSKOPIA (colon- jelito; scopeo- oglądam) jest nowoczesnym i bezpiecznym badaniem dolnego odcinka przewodu pokarmowego umożliwiająca lekarzowi ocenę jelita. Badanie wykonywane jest za pomocą kolonoskopu, giętkiego przewodu światłowodowego, o grubości palca, na końcu którego jest umieszczona kamera. Specjalista wykonujący badanie ogląda obraz jelita na monitorze. Kolonoskopię wykonuje lekarz posiadający certyfikat uprawniający do badań endoskopowych wraz z pielęgniarką endoskopową w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu lub bez znieczulenia.
Wskazania do kolonoskopii:
- profilaktyka w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego i zmian przedrakowych w postaci gruczolaków,
- choroby zapalne jelit,
- nagła zmiana rytmu wypróżnień,
- bóle jamy brzusznej niewyjaśnione innymi badaniami,
- usuwanie polipów,
- podejrzenie nowotworów,
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- nagła, nieuzasadniona zmiana wagi,
- pobranie wycinków do badania histopatologicznego.
Przygotowanie do kolonoskopii:
Kolonoskopia wymaga specjalnego przygotowania w celu dokładnego oczyszczenia jelita. Schemat przygotowania jest uzależniony od pory wykonania badania oraz preparatu, który jest zastosowany do oczyszczania.
- 7 dni przed badaniem należy zaprzestać przyjmowania preparatów żelaza.
- 3 dni przed kolonoskopią nie spożywać surowych warzyw i owoców, zwłaszcza pestkowych (np. kiwi, winogron, truskawek, pomidorów), ciemnego pieczywa z ziarnami, gruboziarnistych kasz, musli, siemienia lnianego, maku, sezamu itp. Pestki
i nasiona mogą zalegać w jelicie i utrudniają przez to badanie. Nie należy spożywać czerwonych buraków, czerwonego barszczu oraz soków i napojów mogących zabarwić śluzówkę jelita.
- Do 24 godzin przed kolonoskopią można spożywać produkty lekkostrawne, dietetyczne: jasne pieczywo z masłem, żółty ser, jajko na twardo, delikatną wędlinę. Nie należy spożywać mleka i napojów gazowanych.
- Do 6 godzin przed kolonoskopią można pić w dowolnej ilości herbatę, kawę bez fusów, wodę.
- Pacjenci chorujący na cukrzycę muszą skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym, aby ustalić indywidualny sposób przygotowania.
- Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.
- Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi – przyjmowanie leków należy wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym, ponieważ może być konieczna zamiana tych leków na inne lub ich odstawienie.
Kolonoskopia w znieczuleniu
Pacjenci mają możliwość wykonać kolonoskopię w znieczuleniu krótkim, dożylnym. Wymagana jest taka adnotacja na skierowaniu. Podczas znieczulenia Pacjent śpi, nie odczuwając dolegliwości. Lekarz anestezjolog jest obecny przez cały czas trwania badania. Znieczulenie jest bezpieczne i zastosowane leki mają krótki czas działania. Pacjenci, którzy wykonują kolonoskopię w znieczuleniu powinni przyjść na badanie z osobą towarzyszącą i bezpośrednio po badaniu
nie prowadzić pojazdów mechanicznych.
Badania wymagane do podania znieczulenia anestezjologicznego:
Prosimy o przygotowanie aktualnych (nie starszych niż dwa tygodnie) wyników badań laboratoryjnych:
- grupa krwi (może być stary wynik),
- morfologia z rozmazem,
- INR,
- APTT,
- glukoza,
- kreatynina,
- sód,
- potas,
- EKG (u pacjentów powyżej 65 roku życia lub mających problemy kardiologiczne).
Dobę przed badaniem pacjent powinien przestać jeść.
JEŻELI BADANIE ODBYWA SIĘ W ZNIECZULENIU ANESTEZJOLOGICZNYM, NA CZTERY GODZINY PRZED BADANIEM NIE WOLNO PRZYJMOWAĆ ŻADNYCH PŁYNÓW.
Prosimy o przygotowanie się całą ilością leku przeczyszczającego z opakowania. Będzie to gwarantowało prawidłowe oczyszczenie jelita. Wypicie mniejszej ilości leku może spowodować niewystarczające oczyszczenie oraz konieczność powtórzenia badania. Wypróżnienia prawie czystą wodą będą świadczyły o prawidłowym przygotowaniu do badania. Pacjenci, którzy przyjmują na stałe leki np. na nadciśnienie, muszą przyjąć je zgodnie z zaleceniem lekarza. Jeżeli badanie jest umówione w znieczuleniu anestezjologicznym w godzinach porannych, leki muszą zostać przyjęte możliwie jak najwcześniej rano i popite jak najmniejszą ilością wody.
Na badanie w znieczuleniu anestezjologicznym zapraszamy z osobą towarzyszącą.
NIE WOLNO PROWADZIĆ POJAZDÓW MECHANICZNYCH 12 GODZIN PO PODANIU ZNIECZULENIA!
Przebieg kolonoskopii
Przed wykonaniem kolonoskopii Pacjent wypełnia formularz świadomej zgody na badanie endoskopowe i własnoręcznie podpisuje się. Formularz jest niezbędny do wykonania badania. Kolonoskopię wykonujemy w budynku Polikliniki ECZ Otwock (parter).
Badanie polega na wprowadzeniu kolonoskopu do jelita grubego. Pacjent układa się na lewym boku, zgina nogi w kolanach podciągając je do brzucha. Lekarz ustawia się z tyłu za Pacjentem. tak aby mógł swobodnie manipulować kolonoskopem
i widzieć aktualny obraz na monitorze. Lekarz po zbadaniu odbytu wprowadza przez niego delikatnie endoskop, a następnie
w kolejne odcinki jelita grubego do kątnicy i końcowego odcinka jelita cienkiego. Podczas wprowadzania kolonoskopu do jelita pompowane jest powietrze/gaz w celu dokładnego obejrzenia powierzchni jego ścian. W trakcie badania nadmiar gazu usuwany jest naturalnie na zewnątrz. Jeżeli wykryto „zmianę”, pobiera się wycinek do badania histopatologicznego lub usuwa ją od razu. Kolonoskopia trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.
Przeciwwskazania do kolonoskopii
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania kolonoskopii jest brak zgody Pacjenta na zabieg, rozpoznanie zapalenia otrzewnej, ciąża, tętniak aorty, zaburzenia układu krzepnięcia, ostra niewydolność krążenia i oddychania, ostra faza chorób zapalnych jelit oraz uchyłków jelita grubego.
Powikłania po kolonoskopii:
Po badaniu kolonoskopii może wystąpić miejscowy ból, który ustępuje do kilkunastu godzin. Jak po każdym badaniu inwazyjnym mogą wystąpić powikłania. W przypadku kolonoskopii bardzo rzadko dochodzi do perforacji (przebicie jelita), krwawienia czy powikłań sercowo-płucnych, sedacji, znieczulenia.
Jeśli po badaniu zauważysz u siebie dreszcze, gorączkę, krwawienie czy czarny, smolisty stolec pilnie skonsultuj się
z lekarzem.